4 TIPY ako si vybrať najlepšieho trenéra
Každý z nás si praje mať to najlepšie. Dnes si už väčšina ľudí vyberá toho najlepšieho zubára, finančného poradcu či psychológa. Málo ľudí zverí svoje zdravie či financie osobe, o ktorej nie je presvedčený, že je špička vo svojom obore. Keď však príde na výber osobného trénera, ľudí viac zaujme kvalita fitness centra a jeho technické vybavenie, počet fanúšikov na sociálnych sieťach ako kvalita trénera, jeho tréningové metódy či dosiahnuté vzdelanie.
Preto som sa rozhodol napísať krátky článok o tom, ako v množstve "športových" odborníkov si vybrať skvelého trénera alebo učiteľa. Nebudem písať o faktoroch, ktoré by mali byť samozrejmosťou pri výbere trénera ako sú jeho vzdelanie, špecializácia, skúsenosti, filozofia trénovania, či je to pre neho práca alebo hobby.
Prečo je výber správneho trénera tak dôležitý? Hlavne z dôvodu, že mu zveríte do starostlivosti vaše zdravie a budete s ním tráviť omnoho viac času ako s vaším zubárom či iným doktorom.
1. Snažte sa vyhnúť trénerom, ktorí vám pripomínajú zdvorilého čašníka.
Daný druh trénerov sa v dnešnom svete veľmi rozmnožuje: je to tréner, ktorý venuje veľké množstvo energie na to, aby ste sa cítili pohodlne a šťastne, aby všetko prebiehalo hladko, bezbolestne a s minimálnym úsilím. Takýto typ trénera povie na každú neúčasť či problém v tréningovom procese, že to nie je problém, že nemusíte mať z toho obavy. To vás ako klienta nedonúti vyjsť z komfortnej zóny, tréningy vám vyplavia trošku endorfínov, ale zlepšenie bude minimálne. Takýto typ trénera by sa vám skôr páčil ako čašník v reštaurácii, nemyslíte?
Nemyslím si, že tréner by mal teraz stále tlačiť "na pílu" a nútiť klienta vychádzať zo zóny komfortu a neustále trénovať v sparťanských podmienkach. Osobne tiež sa niekedy chovám ako zdvorilý čašník. Ale to iba v obdobiach, kedy viem, že vynechanie tréningu alebo jeho odfláknutie nebude mať zásadný vplyv na prípravu, alebo v ten deň by som z klienta nevyžmýkal maximum. Je to už tak trochu taká mäkká schopnosť trénera adekvátne reagovať na vzniknuté situácie počas prípravy.
2. Vyhľadávajte niekoho, z koho máte tak trochu strach
Ak tréner/učiteľ nevzbudí u vás rešpekt a nezíska si vašu dôveru, tak ho rovno hneď vymeňte. Tiež som zažil prípravu pod špičkovým trénerom, ktorý nevzbudzoval u mňa rešpekt a nedôveroval som jeho tréningovým metódam a nebola to príjemná skúsenosť.
Na rozdiel od spomínaného zdvorilého čašníka stretnutia so skvelými trénermi/učiteľmi bývajú plné neznámych emócií: pocitu rešpektu, obdivu a často tiež strachu. To je ale dobré znamenie. Preto hľadajte trénera, ktorý spĺňa nasledujúce predpoklady:
- Prejavuje záujem vás pochopiť - čo chcete, odkiaľ mierite, čo vás motivuje.
- Orientuje sa na akciu: Nerád trávi veľa času vybavovaním, namiesto toho prejde hneď k tréningu/testovaniu, počas ktorého sa dokáže do vás vcítiť.
- Je úprimný: Pravdu o vašom výkone vám povie jasne. Áno, občas to bolí, ale postupne zistite, že to nie je nič osobné, iba informácia, ktorú môžete použiť, aby ste sa zlepšili.
Musíte si uvedomiť, že nehľadáte kamaráta alebo rodiča. Hľadáte niekoho spoľahlivého, niekoho, komu môžete veriť, niekoho, s kým sa vydáte na cestu a zmení vám život. Dobrý vzťah a kamarátstvo bude dozrievať postupne a nemalo by byť primárnym cieľom.
3.Hľadajte trénera, ktorý je stručný a dáva jasné pokyny.
Väčšina skvelých trénerov nestráca čas dlhými prejavmi. Namiesto toho poskytnú krátke a úplne jasné pokyny, ktoré vás navedú k cieľu, okrem toho sa snažia pokyny zadávať v obrazoch. Dobrý tréner nepovie: "Jemne spracuj futbalovú loptu", ale povie: "Nechajte loptu pobozkať vašou nohou."
Napríklad basketbalový tréner John Wooden nemal dlhé preslovy k svojmu tímu, jeho priemerný prejav v skutočnosti trval iba štyri sekundy. To potvrdzuje pravdu, že trénovanie nie je rétorická súťaž, trénovanie spočíva v odovzdaní užitočných informácií.
4. Pátrajte po trénerovi, ktorý rád
vyučuje základy.
Skvelí tréneri často začínajú tréningové procesy úplnými základmi, pretože základy sú jadrom vašich schopností. Čo myslíte, prečo špičkoví bežci ako Mo Farah či Galen Rupp pred každým tréningom precvičujú a opakujú bežeckú abecedu alebo gitarista sto krát po sebe vybrnká ten istý tón? Asi kvôli tomu, aby sa len rozcvičili, to nebude.
Áno, dobrí tréneri sú dnes už vzácny druh. Ich filozofia sa
zakladá na princípoch pravidelnosti, postupnosti, pestrosti či prevencie. Dobrý
tréner okrem stáleho zoznamovania sa s
novinkami z telesnej prípravy, techniky a taktiky by sa mal neustále zdokonaľovať i v psychologických
a pedagogických poznatkoch a
schopnostiach týkajúcich sa vedenia ľudí.
Verím, že po prečítaní tohto článku vám bude viac záležať, akému trénerovi dáte do rúk svoje zdravie či zdravie svojich detí. Tréner dokáže spôsobiť viac škody a problémov ako si len myslíš, ktoré môžu vyjsť na povrch až po niekoľkých rokoch. Je už na vás, ako sa k výberu postavíte.