POZNANIA TRIATLONISTU 

07.04.2021

Ako vďaka oddychu od bicykla a behu zlepšiť svoj cyklistický i bežecký výkon? Časť 1. 

Chce to základ 

Pre mňa ako triatlonistu príprava začína vždy začiatkom novembra. Nie preto, že by som chcel mať formu už vo februári. Hlavným dôvodom je ešte využiť priaznivé počasie na "nabáchanie" objemu na bicykli. Nič štrukturizované, len dlhé výjazdy na pocit niekedy v svižnom tempe, niekedy úplne voľne. Bežecký tréning činí objem 15 km týždenne, hlavne rovinky do sto metrov a regeneračné behy. Vytrvalosť sa udržuje nedeľnými túrami po okolítych kopcoch. Nie je to veľa, ale mám overené, že to stačí a udrží Vás to nažhavených na naháňanie tempových a intervalových behov v marci.

Čo sa zásadne mení je silová príprava. Zaraďujem 2 hlavné silové bloky v týždni a 3 kompenzačné. Viac o silovej príprave inokedy. To znamená, že príde január a máte telo "oddýchnuté,,, ale veľmi dobre pripravené so skvelým aeróbnym základom, kotrý ste budovali 2 mesiace.

Podľa štruktúry tréningového procesu by sa malo ísť na špeciálnu prípravu. Áno, ale čo tak to spraviť inak? A od triatlonu vypnúť minimálne do marca ?


Hlavné ciele predprípravného a prípravného obdobia vďaka ktorým budete zdraví a udržíte si výkonnosť na oddych od bicykla a behu

Silová príprava - 4 týždne rozvoj submaximálnej sily, potom 8 týždňov rozvoj maximálnej sily. 

Bicykel - Rozvoj základnej vytrvalosti, veľa výletov nad tri hodiny hlavne v kopcoch.

Beh - Udržanie rýchlosti a ekonomiky behu formou roviniek a veľa turistiky

Kompenzácia - Veľa kompenzačných cvičení, ktoré mám naordinované od super fyzio Martin Kasman a Lucka Rolčeková

Plávanie -  Pozeranie videí YouTube


Prichádza január, to je mesiac kedy pár rokov po sebe u nás na vrcholoch hôr padne nejaký ten sneh. Pre mňa a už aj mojich klientov to znamená jedno. Všetky tréningy, ktoré sú možné absolvovať na skialpoch a užiť si kopec zábavy, prírody i bolesti. Ale o tom až nabúduce 😏. 

Atletický a kondičný tréner, ktorý sa venuje aktívne triatlonu a pripravuje vrcholových i výkonnostných športovcov na ich životné sezóny. Vďaka nasledujúcim článkom môžeš aj ty zažiť životnú sezónu.